ircr
پایان دوران ارزانی قیمت‌ها در بازار سهام
1398/12/12
آخرین اجماع تحلیلگران نشان می‌دهد که نسبت قیمت به درآمد فوروارد بازار سهام در محدوده 6.7 میباشد که حدود 1.5 واحد از میانگین 10 ساله خود – 5.4 – بیشتر است.

این موضوع نشانگر این است که بعد از دوسال (اواخر سال 1396)، وضعیت ارزانی نسبی بازار سهام به پایان رسیده است و ریسک قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران کوتاه مدت ایجاد شده است. با این وضعیت بازار سهام نسبت به هر گونه کاهش سودآوری احتمالی در ماه‌های آینده به شدت آسیب‌پذیر شده است.

این موضوع نشانگر این است که بعد از دوسال (اواخر سال 1396)، وضعیت ارزانی نسبی بازار سهام به پایان رسیده است و ریسک قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران کوتاه مدت ایجاد شده است. با این وضعیت بازار سهام نسبت به هر گونه کاهش سودآوری احتمالی در ماه‌های آینده به شدت آسیب‌پذیر شده است.

مهمترین نتایج پانزدهمین برنامه اجماع تحلیلگران:

  1. بهبود محسوس در مفروضات کلان موثر بر سود شرکت‌ها:مفروضات موثر بر سودآوری آتی شرکت‌ها، به نحو قابل توجهی نسبت به دوره قبل (آذر 98) بهبود یافته‌اند؛ با این حال، نمی‌توان انتظارات تحلیلگران را خوشبینانه و یا غیر واقع بینانه قلمداد کرد. انتظار دلار نیمای 14500 تومانی برای میانگین سال 1399، اگرچه 15 درصد نسبت به آخرین پیش‌بینی(12600تومان) بالاتر است اما به نظر می‌رسد با تغییرات به وقوع پیوسته در نحوه سیاستگذاری ارزی بانک مرکزی، کاملا محتمل است. مفروضات کلان، بخصوص از ناحیه شرایط بورس کالا (رونق پیش‌بینی شده در قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس کالا) و قیمت‌های جهانی البته اندکی خوشبینانه به نظر می‌رسند و ممکن است در دوره‌های بعد، نسبت به این دوره، کاهش یابند. به طور کلی، مفروضات خوشبیانه نیستند ولی جای بهبود زیای برای آینده کوتاه مدت باقی نگذاشتند.
  2. بیشترین رشد در پیش‌بینی سودآوری آتی(ّForward) در 10 ماه اخیر:پیش‌بینی سود سال 1399 در اسفندماه نسبت به همین پیش‏بینی در آذرماه 16 درصد افزایش یافته است. بعد از اردیبهشت سال جاری - که پیش‌بینی سود فوروارد نسبت به آخرین پیش‌بینی در اسفندماه 97، 21 درصد رشد نشان داد- این بیشترین رشد در پیش‌بینی سود آتی در یکسال اخیر بوده است. فارغ از جزئیات هر یک از صنایع و شرکت‌ها، رشد 16 درصدی پیش‌بینی سود سال 1399 بنگاه‌ها در سه ماه اخیر، با رشد انتظارات از دلار نیما در این مدت (15درصد) هماهنگ است.
  3. لحاظ شدن تحولات سه ماه گذشتۀ صنایع و شرکت‌ها در پیش‌بینی سود بنگاه‌ها:رشد 16 درصدی پیش‌بینی سود سال 1399 نسبت به پیش‌بینی قبلی، به شکلی یکسان در میان صنایع مختلف توزیع نشده و از رشد مثبت 36 درصدی (صنعت مس) تا رشد منفی 12 درصدی (صنعت روانکار)، در این پیش‌بینی‌ها قابل مشاهده است. این موضوع، نشان‌دهنده اهمیت اطلاعات خاص متنشر شده در مورد هر صنعت و شرکت (گزارشات نه ماهه، گزارشات تولید و فروش هر شرکت در سه ماه اخیر و تاثیرپذیری خاص هر شرکت از متغیرهای کلان) برای برآورد سودآوری بنگاه هاست.
  4. انتظار ثبات در پیش‌بینی سودآوری در آینده کوتاه مدت: تغییر انتظارات سودآوری در آینده کوتاه مدت بیش از هر چیز اولا؛ به سیاست‌های ارزی و میزان نزدیکی ارز نیما به ارز آزاد، ثانیا؛ به وضعیت قیمت‌های جهانی و ثالثا؛ به شرایط تولید و فروش بنگاه‌های ایرانی در پی بحران شیوع بیماری جدید و همچنین ورود ایران به لیست سیاه FATF باز می‌گردد. پیش‌بینی دشوار است اما به نظر می‌رسد پتانسیل‌های رشد انتظارات سودآوری برای شرکت‌های بازار سهام به طور عمومی، در کوتاه مدت کاهش یافته است.
  5. سپری شدن دوران ارزانی بازار:به دنبال بازدهی 65 درصدی شاخص کل در سه ماه اخیر، نسبت قیمت به درآمد فوروراد بازار از 4.9 واحد در 10 آذرماه، به 6.7 واحد در 8 اسفند رسیده است. پس از سه سال، با هجوم سرمایه‌گذاران خرد و ورود بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان منابع افراد حقیقی در سه ماه اخیر به بازار سهام، ارزانی نسبی بازار که از اواخر سال 96 تا آذر ماه سال جاری ادامه یافته بود و در نسبت‌های قیمت به درآمد کمتر از 5 در تمام طول این مدت جلوه‌گر شده بود، از میان رفته است.
  6. ریسک قابل توجه برای سرمایه‌گذاران کوتاه مدت:کسب بازدهی مناسب از بازار در کوتاه مدت به دو عامل تداوم ورود پرقدرت پول حقیقی به بازار و همچنین، ثبات یا رشد سودآوری بنگاه‌ها متصل است. در حالیکه عامل اول، عاملی پرریسک و غیر قابل پیش‌بینی است، عامل دوم نیز با توجه به توضیحاتی که در چهار بند نخست داده شد، لزوما رخ نخواهد داد. نسبت قیمت به درآمد 6.7 که نسبت به میانگین تاریخی ده سال اخیر - 5.4 - نزدیک به 1.5 واحد بیشتر است، بازار سهام را نسبت به هر گونه کاهش سودآوری احتمالی در ماه‌های آینده به شدت آسیب‌پذیر کرده است. کاهشی که می‌تواند از مجرای مشکلات فروش بنگاه‌ها، کاهش دلار آزاد، ثبات و یا کاهش قیمت دلار نیما، کاهش قیمت‌های جهانی، رکود بورس کالا، مسائل خاص هر بنگاه و یا تاثیر سیاست‌های دولتی بر ساختار هزینه بنگاه‌ها (مالیات، انرژی، بهره مالکانه، قیمت‌گذاری دولتی و نظایر آن) به وقوع بپیوندد. در صورتی که این کاهش احتمالی سودآوری، به هر دلیلی با خروج سرمایه‌گذاران از بازار همراه شود، می‌تواند سرآغاز بحرانی برای بازار سهام قرار گیرد.
  7. وجود فرصت‌های سرمایه‏گذاری بلندمدت در بازار سهام:با وجود موارد یاد شده، همچنان انتظار داریم عملکرد بازار سهام در افق زمانی بلندمدت- بین سه تا پنج سال- بهتر از بازارهای رقیب، از جمله سپرده باشد. علی رغم رشدهای اخیر، هنوز، تعداد قابل توجهی از سهامِ دلار-پایه با نسبت قیمت به درآمدِ فوروارد کمتر از 5 - بعد از فصل مجامع - وجود دارد که اگر چه با معیارهای تاریخی، ارزان محسوب نمی شوند، اما ارزشگذاری آنها، نامنصفانه و دور از واقع نیز نیست. کسب بازدهی بیش از بازدهی دلار، در بلندمدت از این گروه از شرکتها، کاملا در دسترس است.
ircr
انتظار کاهش سود یک سال آینده شرکت ها
1398/09/11
آخرین اجماع تحلیل گران نشان می دهد کارشناسان برای اولین بار طی ماه گذشته نسبت به سود 12 ماه آتی شرکت ها نگاه کاهشی داشته اند.

انتظارات نزولی نسبت به قیمت‌های جهانی و نرخ نیما، و همچنین برخی گزارشات نامطلوب شرکت‌ها در شش ماه ابتدایی سال می‌تواند علت این انتظارات کاهشی باشد. در میان صنایع بزرگ، صنعت روی، الفین، اوره و پالایشگاه‌ها، بیشترین کاهش انتظارات را در این دوره نسبت به دوره قبل نشان می‌دهند که بی ارتباط با گزارش‌های شش ماهه این گروه از صنایع نیست.

گزارشات قبلی
گزارشات
تاریخ انتشار
پیش بینی سود سال 98 و 99 و فصل زمستاناسفند 98
پیش بینی سود سال 98 و 99 و فصل پاییزآذر 98
پیش بینی سود سال 98 و 99شهریور 98
پیش بینی سود سال 98 و 99تیر 98
پیش بینی سود سال 97 و 98اردیبهشت 98
پیش بینی سود سال 97 و 98اسفند 97
پیش بینی سود سال 97 و 98آذر 97
پیش بینی سود سال 97 و 98 مهر 97
پیش بینی سود سال 97مرداد 97