ircr
چیرگی "خوشبینی بر واقع بینی" یا "تغییر پارادایم‌های ارزشگذاری" در بازار سهام؟
1399/03/26

91 نهاد مدیریت دارایی آخرین پیش‌بینی خود از سودآوری شرکت‌های مطرح بازار سهام را مجددا به روز کرده اند. اعداد و ارقام، نشان دهنده شکل‌گیری دوره‌ای استثنایی و تجربه نشده در بازار سهام ایران است.
در دوره‌ای از بازار سهام به سر می‌بریم که از نظر بسیاری از آمار و ارقام، بی‌سابقه و استثنایی است. به نظر می‌رسد عوامل بنیادین مربوط به ارزشگذاری بازار در سه ماه گذشته تغییرات جدی یافته‌اند و به همین دلیل، گذشته بازار چراغی برای آینده آن نیست. در دوره‌ای که چراغ "گذشته بازار" برای هدایت تحلیلگران در بازار پر خم و تاپ کم فروغ شده است، ترجیح می‌دهیم علاوه بر چراغ لرزان خوشبینی، نورافکن واقع‌بینی را نیز روشن نگاه داریم.

91 نهاد مدیریت دارایی آخرین پیش‌بینی خود از سودآوری شرکت‌های مطرح بازار سهام را مجددا به روز کرده اند. اعداد و ارقام، نشان دهنده شکل‌گیری دوره‌ای استثنایی و تجربه نشده در بازار سهام ایران است.

مهمترین نتایج شانزدهمین برنامه اجماع تحلیلگران:

  1. ثبات انتظارات سودآوری بنگاه‌ها علی‌رغم تشدید کرونا:با وجود آنکه نسبت به آخرین دوره برنامه اجماع در اوایل اسفند، بیماری کرونا بنگاه‌ها را به میزان بسیار بیشتری تحت تاثیر قرار داده است، اما تحلیلگران سود مورد انتظار خود از شرکت‌های بزرگ بورسی را برای سال 1399 نسبت به آخرین پیش‌بینی خود در اسفندماه 1398 کم نکرده‌ و حتی 6 درصد نیز افزایش داده‌اند. در کنار انتظار برای تداوم سطوح پایین قیمت‌ کالاهای پایه جهانی در سال 1399، انتظار برای رشد دلار نیما و آزاد سبب شده تا سطح سودآوری بنگاه‌ها برای سال جدید تقریبا بدون تغییر نسبت به گذشته پیش‌بینی شود.
  2. واگرایی بی‌سابقه رشد سود مورد انتظار از شرکت‌ها و بازدهی سهام:بازار سهام در حالی 120 درصد نسبت به آخرین دوره اجماع در اسفندماه گرانتر شده که سود مورد اجماع تحلیلگران برای سال 99 در این فاصله تنها 6 درصد رشد را نشان داده و سود پیش‌بینی شده برای سال 1400 نیز 20 درصد از سود سال 99 بالاتر پیش‌بینی شده است. به عبارت دیگر، واقعیت بنگاه‌ها، - رشد انتظارات سودآوری بنگاه‌ها- بازدهی ایجاد شده را توجیه نمی‌کند. این سطح از واگراییِ بازدهی شرکت‌ها و رشد سود مورد انتظار، تاکنون در هیچ یک از 15 دوره گذشته سابقه نداشته است.
  3. ارزشگذاری بازار 2.5 برابر گران‌تر از گذشته‌ی 10 ساله:بر اساس نتایج این گزارش، نسبت قیمت به درآمد فوروارد بازار در 24 خردادماه سال 1399 به عدد 14.3رسیده؛ وقتی این عدد را با میانگین این نسبت در افق زمانی 10 ساله – عدد 6- و میانگین این نسبت از سه سال گذشته (شروع برنامه اجماع)، -عدد 5.7- مقایسه می‌کنیم به عجیب بودن آن پی می‌بریم. آیا خوش‌بینی بر واقع‌بینیِ لازم در بازارهای مالی، چیره شده است یا پارادایم ارزشگذاری در بازار سهام ایران به کلی تغییر کرده است؟
  4. انتظارات تورمی محدود:تحلیلگران انتظار دارند دلار آزاد در انتهای سال 1400 به عد 23 هزار تومان برسد؛ 20 درصد گران‌تر از رقم پیش‌بینی شده برای انتهای سال 1399. همچنین، تورم سال 1399 در محدوده 26 درصد پیش‌بینی شده است. این پیش‌بینی‌ها، حاکی از انتظار وجود شرایط نرمال- نه شرایط ابر تورمی- در اقتصاد ایران در سال آینده از منظر تحلیلگران بازار سهام است. به عبارت دیگر آنچه بازدهی سه ماه گذشته را توضیح می‌دهد نه انتظارات تورمی شدید، بلکه اقبال عمومی و بی‌سابقه آحاد سرمایه‌گذاران و همچنین حمایت‌های مستقیم و غیر مستقیم دولت از این بازار بوده است.
  5. شرکت‌های کوچک همچنان مورد توجه:میانگین p/e فوروارد شرکت‌های بزرگ (یک سوم بالای شرکت‌های مورد بررسی از نظر ارزش بازار) به 11.7 و p/e شرکت‌های کوچک به 25 واحد رسیده است. تفاوت 13 واحدی نسبتِ بین این دو گروه، در دوره اسفندماه به عدد 6 و به طور میانگین در طول سه سال برگزاری این برنامه، در محدوده 3 بوده است. حتی اگر تغییر چارچوب‌های کلان ارزشگذاری بازار سهام را برای شرکت‌های بزرگ بپذیریم و نسبت قیمت به درآمد در محدوده 11 را به تغییر پارادایم ارزشگذاری در بازار سهام نسبت دهیم، نسبت قیمت به درآمد 25 را به سختی در این چارچوب، می‌توان تفسیر کرد.
ircr
پایان دوران ارزانی قیمت‌ها در بازار سهام
1398/12/12
آخرین اجماع تحلیلگران نشان می‌دهد که نسبت قیمت به درآمد فوروارد بازار سهام در محدوده 6.7 میباشد که حدود 1.5 واحد از میانگین 10 ساله خود – 5.4 – بیشتر است.

این موضوع نشانگر این است که بعد از دوسال (اواخر سال 1396)، وضعیت ارزانی نسبی بازار سهام به پایان رسیده است و ریسک قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران کوتاه مدت ایجاد شده است. با این وضعیت بازار سهام نسبت به هر گونه کاهش سودآوری احتمالی در ماه‌های آینده به شدت آسیب‌پذیر شده است.

ircr
انتظار کاهش سود یک سال آینده شرکت ها
1398/09/11
آخرین اجماع تحلیل گران نشان می دهد کارشناسان برای اولین بار طی ماه گذشته نسبت به سود 12 ماه آتی شرکت ها نگاه کاهشی داشته اند.

انتظارات نزولی نسبت به قیمت‌های جهانی و نرخ نیما، و همچنین برخی گزارشات نامطلوب شرکت‌ها در شش ماه ابتدایی سال می‌تواند علت این انتظارات کاهشی باشد. در میان صنایع بزرگ، صنعت روی، الفین، اوره و پالایشگاه‌ها، بیشترین کاهش انتظارات را در این دوره نسبت به دوره قبل نشان می‌دهند که بی ارتباط با گزارش‌های شش ماهه این گروه از صنایع نیست.

گزارشات قبلی
گزارشات
تاریخ انتشار
پیش بینی سود سال 98 و 99 و 1400 و فصل بهارخرداد 99
پیش بینی سود سال 98 و 99 و فصل زمستاناسفند 98
پیش بینی سود سال 98 و 99 و فصل پاییزآذر 98
پیش بینی سود سال 98 و 99شهریور 98
پیش بینی سود سال 98 و 99تیر 98
پیش بینی سود سال 97 و 98اردیبهشت 98
پیش بینی سود سال 97 و 98اسفند 97
پیش بینی سود سال 97 و 98آذر 97
پیش بینی سود سال 97 و 98 مهر 97
پیش بینی سود سال 97مرداد 97