ircr
بازار سهام؛ قطبی‌تر از همیشه
1399/06/23

با مشارکت 86 گروه مختلف مدیریت دارایی، هفدهمین برنامه اجماع تحلیلگران، اطلاعات با اهمیتی در مورد انتظارات تحلیلگران از آینده متغیرهای کلان و سودآوری شرکت‌‎ها ارائه کرده و تصویر جدیدی از محیط ارزشگذاری بازار سهام، در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد. دو قطبی ارزشگذاری: برخلاف دوره‌های قبل، دو قطبی جالبی در ارزشگذاری شرکتهای مورد بررسی قابل مشاهده است: 37 شرکت (یک سوم شرکت‌های مورد بررسی) نسبت قیمت به درآمدی بیش از 15 واحد دارند و 36 شرکت نیز با نسبت قیمت به درآمدی در محدوده 8 واحد و یا کمتر معامله می‌شوند.

با مشارکت 86 گروه مختلف مدیریت دارایی، هفدهمین برنامه اجماع تحلیلگران، اطلاعات با اهمیتی در مورد انتظارات تحلیلگران از آینده متغیرهای کلان و سودآوری شرکت‌‎ها ارائه کرده و تصویر جدیدی از محیط ارزشگذاری بازار سهام، در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد. دو قطبی ارزشگذاری: برخلاف دوره‌های قبل، دو قطبی جالبی در ارزشگذاری شرکتهای مورد بررسی قابل مشاهده است: 37 شرکت (یک سوم شرکت‌های مورد بررسی) نسبت قیمت به درآمدی بیش از 15 واحد دارند و 36 شرکت نیز با نسبت قیمت به درآمدی در محدوده 8 واحد و یا کمتر معامله می‌شوند.

این در حالیست که در اجماع قبل (24 خردادماه)، تنها شش شرکت نسبت قیمت به درآمد 8 یا کمتر داشته‌اند. میانگین نسبت قیمت به درآمد بازار هم با تغییر جزئی نسبت به دوره قبل، به 13 رسیده است. اگرچه نسبت قیمت به درآمد 8 واحد نیز به طور تاریخی برای بازار سهام ایران بالاست، اما در صورتی‌ که بپذیریم اولا این نسبت (P/E) پس از نوروز 99، به دلیل حضور پررنگ سهامداران حقیقی، نسبت به گذشته تغییرات ساختاری یافته و نباید آنرا با گذشته خود قیاس کرد و ثانیا این نسبت در بازار مسکن عددی نزدیک به 40 واحد را نشان میدهد، می توان آنرا با منطق سرمایه گذاری بلندمدت، قابل دفاع و منطبق با واقعیت‌های اقتصادی ایران دانست.

مهمترین نتایج هفدهمین برنامه اجماع تحلیلگران:

  1. انتظارات تورمی از متغیرهای کلان:انتظار تورمِ نزدیک به 30 درصدی در سال 1400، قیمت دلار آزاد 32 هزار تومانی در پایان سال 1400، میانگین ارز نیما در محدوده 24 هزار تومان در سال 1400 و افزایش نزدیک به 15 درصدی میانگین قیمت‌های جهانی کالاهای پایه در سال 1400 نسبت به میانگین 1399، مهمترین مفروضات کلان تحلیلگران برای یک سال آینده است. به نظر می‌رسد فعالان بازار از یک سو، شانس تغییرات با اهمیت در شرایط سیاسی ایران را زیاد نمی‌دانند و از سوی دیگر، سیاست‌های اقتصادی بانک‌های مرکزی را در یکسال آینده همچنان انبساطی و تورم‌زا قلمداد می‌کنند. بر مبنای این مفروضات کلان، تحلیلگران انتظار دارند سودآوری شرکت‌ها به طور متوسط 36 درصد در سال 1400 نسبت به سال 1399 رشد کند. اگرچه این مفروضات خوشبینانه نیستند و با اطلاعات موجود محتمل‌ترین سناریو به نظر می‌آیند، اما تغییر این مفروضات به هر دلیل، انتظارات رشد سودآوری بازار را متفاوت خواهد کرد.
  2. انتظار برای حذف ارز 4200 در سال 1400:بیشترین رشد انتظارات سودآوری در یکسال آینده مربوط به صنایع دارو و مواد مصرفی ضروری (روغن خوراکی) است. به عبارت دیگر، تحلیلگران انتظار دارند که دولت در سال آینده نتواند به سیاست اعطای ارز 4200 تومانی به صنایع غذایی و دارویی ادامه دهد.
  3. انتظار برای عدم افزایش بااهمیت نرخ محصولات در صنایع سیمان، لاستیک، روانکار و خدمات ICT:تحلیلگران انتظار رشدی متعارف برای این صنایع در یکسال آینده دارند. به عبارت دیگر، تحلیلگران حساب ویژه‌ای برای اعمال افزایش نرخ قابل توجه در این گروه از صنایع در افق زمانی یک سال آینده باز نکرده‌اند.
  4. پالایشگاه‌ها، همچنان گران و غیر‌قابل‌‎توجیه: علی‌رغم کمک دولت به رشد سودآوری شرکت‌های پالایشی، نسبت قیمت به درآمد سهام این گروه از شرکت‌ها همچنان نسبت به میانگین بازار به میزان قابل توجهی بالاتر است. در شرایطی که پذیره‌نویسی ETF دولتی پالایشگاه در حال انجام است، لازم است این موضوع مورد توجه سرمایه‌گذاران و عرضه‌کنندگان قرار گیرد.
  5. هلدینگ‌های سرمایه‌‌گذاری؛ پاشنه آشیل ارزشگذاری بازار سهام:وزن 30 درصدی ارزش هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری از ارزش کل بازار سهام، اهمیت ارزشگذاری این شرکت‌ها را یادآوری می‌کند. اغلب هلدینگ‌های سرمایه گذاری نسبت قیمت به درآمدی بالاتر از میانگین بازار دارند. اگر سودآوری این گروه مهم از شرکت‌ها رشد با اهمیتی نداشته باشد، روند نرمال بازار تحت تاثیر قیمت‌های گران این شرکت‌ها قرار خواهد گرفت.
  6. انتظار کسب عملکرد نرمال در بازار سهام برای یک سال و نیم آیندهتحلیلگران انتظار دارند که تا انتهای سال 1400، بازدهی 50 درصدی در بازار سهام بدست آورند. در صورتیکه انتظار رشد 35 درصدیِ سودآوری بنگاه ها محقق شود و با توجه به فراوانی شرکتهایی که در حال حاضر نسبت قیمت به درآمد 8 یا کمتر دارند، انتظار برای کسب این بازدهی در یک سال و نیم آینده، حداقل برای بخش مناسبی از بازار، موجه و معقول است.
ircr
چیرگی "خوشبینی بر واقع بینی" یا "تغییر پارادایم‌های ارزشگذاری" در بازار سهام؟
1399/03/26

91 نهاد مدیریت دارایی آخرین پیش‌بینی خود از سودآوری شرکت‌های مطرح بازار سهام را مجددا به روز کرده اند. اعداد و ارقام، نشان دهنده شکل‌گیری دوره‌ای استثنایی و تجربه نشده در بازار سهام ایران است.
در دوره‌ای از بازار سهام به سر می‌بریم که از نظر بسیاری از آمار و ارقام، بی‌سابقه و استثنایی است. به نظر می‌رسد عوامل بنیادین مربوط به ارزشگذاری بازار در سه ماه گذشته تغییرات جدی یافته‌اند و به همین دلیل، گذشته بازار چراغی برای آینده آن نیست. در دوره‌ای که چراغ "گذشته بازار" برای هدایت تحلیلگران در بازار پر خم و تاپ کم فروغ شده است، ترجیح می‌دهیم علاوه بر چراغ لرزان خوشبینی، نورافکن واقع‌بینی را نیز روشن نگاه داریم.

ircr
پایان دوران ارزانی قیمت‌ها در بازار سهام
1398/12/12
آخرین اجماع تحلیلگران نشان می‌دهد که نسبت قیمت به درآمد فوروارد بازار سهام در محدوده 6.7 میباشد که حدود 1.5 واحد از میانگین 10 ساله خود – 5.4 – بیشتر است.

این موضوع نشانگر این است که بعد از دوسال (اواخر سال 1396)، وضعیت ارزانی نسبی بازار سهام به پایان رسیده است و ریسک قابل توجهی برای سرمایه‌گذاران کوتاه مدت ایجاد شده است. با این وضعیت بازار سهام نسبت به هر گونه کاهش سودآوری احتمالی در ماه‌های آینده به شدت آسیب‌پذیر شده است.

ircr
انتظار کاهش سود یک سال آینده شرکت ها
1398/09/11
آخرین اجماع تحلیل گران نشان می دهد کارشناسان برای اولین بار طی ماه گذشته نسبت به سود 12 ماه آتی شرکت ها نگاه کاهشی داشته اند.

انتظارات نزولی نسبت به قیمت‌های جهانی و نرخ نیما، و همچنین برخی گزارشات نامطلوب شرکت‌ها در شش ماه ابتدایی سال می‌تواند علت این انتظارات کاهشی باشد. در میان صنایع بزرگ، صنعت روی، الفین، اوره و پالایشگاه‌ها، بیشترین کاهش انتظارات را در این دوره نسبت به دوره قبل نشان می‌دهند که بی ارتباط با گزارش‌های شش ماهه این گروه از صنایع نیست.

گزارشات قبلی
گزارشات
تاریخ انتشار
پیش بینی سود سال 99 و1400و1401 و فصل تابستانشهریور 99
پیش بینی سود سال 98 و 99 و 1400 و فصل بهارخرداد 99
پیش بینی سود سال 98 و 99 و فصل زمستاناسفند 98
پیش بینی سود سال 98 و 99 و فصل پاییزآذر 98
پیش بینی سود سال 98 و 99شهریور 98
پیش بینی سود سال 98 و 99تیر 98
پیش بینی سود سال 97 و 98اردیبهشت 98
پیش بینی سود سال 97 و 98اسفند 97
پیش بینی سود سال 97 و 98آذر 97
پیش بینی سود سال 97 و 98 مهر 97
پیش بینی سود سال 97مرداد 97